📍 Kauai 🗓 6.4.2022

Často som počula, že Kauai je najkrajší ostrov Havajských ostrovov. Keď som začala plánovať jeho návštevu, zistila som, že je jednoznačne aj najdrahší. Ani to ma neodradilo, a tak som začala pátrať po možnosti, ako ho vidieť tak, aby to neotriaslo mojou peňaženkou.

Naše prvé kroky z lietadla viedli na letiskové parkovisko, kde nás čakal mladý havajský pár s kľúčmi od ich auta, ktoré nám po dobu nášho pobytu požičali. Cena 400 dolárov bola v porovnaní so všade propagovanou aplikáciou Turo o polovicu lacnejšia, nehovoriac o oficiálnych autopožičovniach. Stačilo si vymeniť pár správ cez Facebook, a deal bol na svete. Pri predávaní auta nám nevadil ani fakt, že si neoverili ani to, či vlastníme vodičský preukaz. Na otázku, čo ak sa s autom niečo stane, s úsmevom odpovedali: just call us. Tak ok, dobrodružstvo začína.

Štartujeme Toyotu Corolla, a po krátkej jazde parkujeme vo Walmarte, kde nás čaká nákup campingových vecí. 120 dolárov, a máme jednoduchý stan v kufri auta so všetkým potrebným vybavením. Nájsť kempy na Kauai nebolo zložité, zložité bolo zakúpenie permitu, ktorý by nás oprávňoval kempovať. Webové stránky štátnych kempov boli naposledy aktualizované v 90. rokoch. Cena 3 doláre na noc za to hľadanie stojí. A ten výhľad! Ani najdrahšia izba v Hilton Hoteli (cca 840 dolárov na noc pre dve osoby) taký nemá. Prvú noc trávime v Anahola Beach Campe.

Prvý výlet sme naplánovali na sever ostrova. Kauai, známy ako ostrov záhrad (a kohútov), by bola veľká škoda neobjavovať pešo a tam, kde sa autá nedostanú. Volíme túru po Nāpali Coast. Nielen korona, ale aj bezohľadní turisti spôsobili, že výlet na Nāpali Coast musíte naplánovať mesiace vopred, a to preto, že úzke cesty a minimálne parkovanie na severe Kauai obrovský prílev turistov neuniesli. To sme my samozrejme nenaplánovali, a tak na poslednú chvíľu riešime permit, ktorý nám dovolí vstup do parku. Po pár naťahovačkách so štátnymi zamestnancami parku sedíme v autobuse, ktorý nás za 35 dolárov odvezie na miesto, odkiaľ môžeme pokračovať na vraj najkrajší trek na svete. Začíname na Ke‘e pláži, odkiaľ sa miestami zablatenou, miestami strmou cestou po hodine a pol dostávame na Hanakapi’ai pláž. Na osviežujúci skok do mora si musíme počkať, Hanakapi’ai pláž patrí k nebezpečným s nepredvídateľnými vlnami. Cesta späť s vidinou osvieženia v mori zbehla ako nič.

Po ceste do kempu zastavujeme na pláži menom Tunnels Beach, na ktorej Bethany Hamilton (známa z filmu Soul Surfer) prišla v roku 1993 o ruku pri útoku žraloka.

Nāpali Coast nesklamal.