📍 Outback

Našu otázku, kde strávime vianočnú dovolenku nám tento rok pomohla zodpovedať  rozprávka „Back to the Outback”.

Tak sme si po Vianociach zbalili náš Jiipik, ktorého palubovka svietila ako vianočný stromček (aké by to bolo dobrodružstvo s plne funkčným autom?) a vybrali sa na veľmi, veľmi horúce dobrodružstvo smer Broken Hill.

26. December 2021

Po 8,5 hodinách a 670 km zastavujeme v našej prvej zastávke v meste Cobar, ktoré zažívalo svoje zlaté (aj strieborné, medené a zinkové) časy okolo roku 1870. 2000 baníkov tu denne pracovalo v bani.

27. December 2021

Druhu noc sme sa rozhodli stráviť v podzemí. Že sme v outbacku nám nenapovedala iba všadeprítomná červená zem, ale najme neznesiteľné teplo. A práve, preto je mnoho domov a hotelov v outbacku pod zemou. White cliff undeground motel je jeden z nich. Nič pre klaustrofobika. Izby v hĺbke 10 metrov pod zemou bez okna, svetla a čerstvého vzduchu. Zážitok. A zážitkom bol aj nádherný západ slnka…

28 – 29. December 2021

Ďalších 600km za nami a pred nami tabuľa koniec sveta, teda koniec NSW, teda Broken Hill. Dokázali sme to, aj s pravou držgroš klímov v aute – okná dokorán, aj s prevodovkou, ktorá si obľúbila dvojku a vysoké otáčky, aj s nefungujúcim rádiom. Jiipík je hrdina zájazdu a to opravnene. K dnešnému dňu prešiel 1300 km s miernym frflaním.

Mobily po pár dňoch objavili WiFi a bolo rozhodnuté, že práve tu strávime 2 noci. Leňošenie pri bazéne sme doplnili objavovaním Broken hillu a susedného Silvertonu. A keď si fanúšik filmu MAD MAX tak práve v Silvertone si prídeš na svoje, pretože práve tam sa nachádza múzeum s xy artefaktami z filmu, ktorý som ešte nevidela a asi neuvidím. Stačili mi fotky. 

30. December 2021

Ďalšie dobrodružstvo nás čaká v Mungo national parku. Cesta tam sa z Broken hillu zmenila na prašnú cestu a pár kilometrov k cieľu sa Jiipik zmenil na lodičku. V Mungo parku sú (aspoň na google mapách) dominantné jazera, tie však vodu nevideli dobrých pár rokov. Prespávame v campe, kde nám spoločnosť robia klokany a milióny hviezd na oblohe.

31. December 2021

Prašné cesty a neexistujúce jazera vystriedala po pár stovkách kilometrov opäť asfaltová cesta a my pomalinky opúšťame červený, divoký málo obývaný, dobrodružný OUTBACK.

Vitaj nový ROK 2022.