📍 Angkor Wat 🗓 7.5.2010

12. storočie

Kráľ Suryavarman II. staval túto stavbu odhadom 30 rokov. Po jeho smrti žiaľ, všetky práce na stavbe skončili. To, čo stihol vybudovať sa zachovalo dodnes a táto impozantná stavba v Kambodži venovaná hinduistickému Bohovi Vishnu patrí medzi najnavštevovajnejšie pamiatky na Svete.

15. storočie

Angkor Wat ostáva opustený a ponechaný na “pospas” prírode, ktorá si stavbu úplne podmanila. Vďaka nej stavba nadobudla nevyčíslitelnú hodnotu. Pochopili to i putovní mnísi, ktorí túto nádheru objavili a osvojili. Odvtedy je Angkor Wat budhistickým chrámom.

16. storočie

Jední z prvých západných návštevníkov Angkoru, portugalský misionár Antonio da Magadalena, a francúzsky misionár Henri Mouhot sa zhodli na tom, že Angkor Wat:

„by pokojne mohol zaujať čestné miesto po boku tých najkrajších stavieb sveta.“

21. storočie

Päť hodín ráno, do batôžka balím všetko potrebné, foťák zavesím na krk a nasadám do auta smer Angkor Wat. Východ slnka je pri Angkore vraj nezabudnuteľne krásny, preto s radosťou oželiem pár hodín spánku navyše a idem si to čeknúť na vlastné oči.

Po chvíľke súhlasím. Nebo sfarbené, ako ten najkrajší obraz, za ktorý by sa v aukčnej miestnosti neváhali hoci aj pobiť. Fascinujúca stavba  má predstavovať posvätnú hinduistickú horu Méru – domov bohov. Pätica veží symbolizuje päť vrchov mýtickej hory. Obvodové steny okolo chrámu a vodná priekopa znázorňujú oceán. Niet divu, že si UNESCO tento skvost pripísalo na svoj zoznam.

Právo prístupu na najvyššie poschodia prínaležalo iba vybraným osobám, prostý ľud mohol vstúpiť len na tie najnižšie. Ja vduchu ďakujem, že dnes je situácia iná a my môžeme bez obmedzení objavovať krásy Angkoru.

Aj napriek tomu, že keď sme my objavovali krásy Angkoru padol teplotný rekord 45 stupňov, bolo toto objavovanie neuveriteľné dobrodružstvo. Tajomné dielo, ktoré je v zozname UNESCA zapísané vďaka “kultúrnym, náboženským a symbolickým hodnotám, zhmotnených v dielach vysokého architektonického, archeologického a umeleckého významu” sme objavovali celý deň. Potulky tajomným Angkorom končíme spolu s Oscarom  na terase jedného z chrámov sledovaním ake farebné divadielko si pre nás Oscar pripravil na večer. Opať nesklamal…