📍 Jaipur 📅 27.- 28. 9.2024

Ranná cesta z Agry do Jaipuru

Ranná cesta vlakom z Agry do Jaipuru prebehla opäť bez problémov, aj keď vlak nevyzeral veľmi lákavo. Štvorhodinovú cestu sme však bez meškania hravo zvládli.

Ubytovanie v Jaipure

Strávime dve noci v ubytovaní s názvom Home of the World. Po tom, čo sme si rezervovali izbu za 62 € pre dvoch na dve noci, mi prišla WhatsApp správa (tento komunikačný kanál je tu mimoriadne populárny), že nás vyzdvihnú z vlakovej stanice a odvezú až do ubytovania.

Hovorím si, že to 9,9-hviezdičkové hodnotenie na Booking.com nebolo len tak. Izba bola pripravená, aj napriek tomu, že sme prišli na hotel o 10:30.

Netradičný checking

Počas netradičného check-inu nám synovec majiteľky vysvetlil, ako funguje ich homestay. Pokračujú v tradícii, ktorú založila ich babička. Hlavným podnikaním je reštaurácia a cestovná agentúra, pričom homestay robia pre radosť. Okrem raňajok ponúkajú hosťom zdarma aj obedy a večere – všetko vegetariánske. Voda, káva, čaj sú tiež zdarma, rovnako ako pranie oblečenia a pomoc s čímkoľvek, čo budete potrebovať.

Takýto prístup som ešte nikdy nikde nezažila. Ich služby by im mohol závidieť nejeden luxusný hotel s xy hviezdičkami. Ak sa niekedy ocitnete v Jaipure, nebookujte si nič iné!

Objavovanie Jaipuru deň prvý

Po raňajkách, ktoré sme dostali ako ‚welcome home‘ darček, sme sa ubytovali v krásnej izbe. Po krátkej sieste sme boli pripravení objavovať toto maharádžovské mesto.

Hawa Mahal – Palác vetrov

Na dnešný deň nemáme veľké plány, a tak sme si vybrali Hawa Mahal, známy aj ako Palác vetrov. Tento palác bol postavený v roku 1799 pre ženy kráľovskej rodiny, aby mohli nepozorovane sledovať dianie na ulici cez 953 malých okienok, pričom dodržiavali systém „purdah“ (izolácia od verejnosti). Päťposchodová budova, postavená z červeného a ružového pieskovca, nemá základy, no vďaka svojej ľahkej konštrukcii stojí pevne. Zaujímavosťou je, že palác nemá tradičné schody, ale rampy.

Mali sme to šťastie, že dnes bol ‚Tourist Day‘, a tak boli všetky pamiatky v meste zdarma. Vďaka tomu sme sa cítili ako celebrity z Hollywoodu, s ktorými sa každý chcel odfotiť – samozrejme zdarma.

Oddych od pamiatok

Po tejto zastávke sme sa rozhodli, že pamiatky dnes prenecháme domácim, aby si ich mohli naplno užiť zdarma. Vybrali sme sa na večeru do reštaurácie, ktorú vlastní rodina, u ktorej sme ubytovaní.

Na menu sme márne hľadali indické jedlo, hemžilo sa to samými zahraničnými pokrmami. Napokon sme si vybrali pizzu tikka masala a curry.

Druhý deň sme sa rozhodli objavovať Jaipur so šoférom. Tentokrát sme boli chytrejší a objednali si ho na 4 hodiny, aby nás zobral na najzaujímavejšie miesta, ktoré sme si naplánovali. V Indii je nespočetné množstvo historických budov, chrámov a pamiatok – aj keď, povedzme si na rovinu, väčšina z nich vyzerá veľmi podobne.

Naša chytrosť sa nám opäť nevyplatila. Prvý taxikár, ktorý prijal našu objednávku, začal vyjednávať len 200 metrov pred tým, než nás mal vyzdvihnúť, tak som mu jazdu zrušila. Druhý šofér začal vyjednávať až keď sme si sadli do auta – zo sľúbených 1000 rupii bola odrazu cena 2500. Po pár dňoch v Indii už nemáme chuť neustále vyjednávať a dohadovať sa. Kývneme na 2500 rupií.

Obľúbenosť krajiny do veľkej miery závisí od jej obyvateľov. A pre mňa sú Indovia – povedané slušne – klamári.

Po nekonečných diskusiách sme konečne vyrazili objavovať Jaipur. Itinerár bol nasledovný:

Monkey Temple (Galta Ji) – Komplex hinduistických chrámov v horskom údolí, známy svojimi posvätnými jazierkami a stovkami opíc. My sme sa však na kopec driapali zbytočne – okrem vysmiateho svätého muža sme nevideli ani jednu opicu. Hneď po zaparkovaní nás odchytil „monkey guide“, ktorý išiel s nami len preto, aby si mohol vypýtať niečo na oplátku. V Indii nie si nikdy sám. Vynechaním tohto temple určite o nič neprídete.

Jal Mahal– Vodný palác uprostred jazera Man Sagar. Hoci sa do paláca nedá vstúpiť, pohľad z brehu jazera je dostatočný. Stále mi však nejde do hlavy, ako tam môže stáť už niekoľko storočí.

Amber Palace– Palác na kopci je jednou z najznámejších pamiatok Jaipuru. Ponúka pekný výhľad na mesto a okolité pevnosti. Je to kombinácia hinduistickej a mogulskej architektúry. My sme si ho však pozreli len zvonku, čo nám bohato stačilo.

Panna Meena ka Kund aq– Starobylá schodisková studňa s unikátnou architektúrou. Kedysi to bolo miesto stretnutí miestnych obyvateľov a zároveň zdroj vody počas horúcich letných mesiacov.

Po náročnom dni sme sa vrátili na hotel, kde na nás čakala večera. Spolu s nami tam boli ďalší cestovatelia, dve dievčatá zo Švajčiarska, ktoré plánovali stráviť v Indii 3 týždne a už to ľutovali. Zistili sme, že naše problémy sú rovnaké – nekonečné vyjednávanie a dohadovanie nás všetkých unavuje. Ich začiatok v Indii nebol vôbec ideálny – hotel v Dillí, ktorý si rezervovali, bol podvod. Skončili niekde inde, izba bola plná vecí predchádzajúcich hostí a posteľ ani nebola prezlečená. Ale keďže prišli v noci, nemali na výber. V Indii si musíte dávať pozor aj na veci, ktoré za normálnych okolností fungujú bez problémov. Často sa stáva, že aj hodnotenia na Bookingu sú falošné. Indovia radi kradnú identity a zistíte, že vaše meno je spojené s recenziami, ktoré ste nikdy nenapísali.