📍 Bali

Bali sa stalo celosvetovo veľmi vyhľadávanou turistickou destináciou. Na „svoje“ si tu prídu nadšenci surfovania, jogovania, opaľovania, leňošenia, tancovania a skútrovania. Ak patríte k ľudom, ktorí milujú vietor vo vlasoch a radi spoznávajú krajinu na dvoch kolesách čítajte pozorne. Ak sa na Bali rozhodnete prevetrať vaše motocyklistické schopnosti čítajte ešte POZORNEJŠIE.

Prenajať si skúter na Bali je otázkou pár minút. Nemusíte nikam chodiť, nič hľadať oni si nájdu vás. Či ste v Ubude, Canguu alebo v Kute na každom rohu budete počuť rovnakú otázku: Need transport? Rent scoooter? Good price for you.

Priemerná cena prenájmu skútra na jeden deň sa pohybuje v rozmedzí od 50 000IDR – 80 000IDR (3€-5€). Cena závisí od dĺžky prenájmu. Cena benzínu je 10 000IDR za liter (0,60€). Hoci prenajímateľa budú zaujímať len peniaze, policajtov aj vodičský preukaz. Na šoférovanie potrebujete medzinárodný vodičský preukaz.

Hororových nehôd sa na Bali denne udeje niekoľko. Pri šťastí v nešťastí sa mnohí z Bali vrátia len s odretými kolenami, niektorí s polámanými kosťami a žiaľ veľa dovolenkárov sa z ostrova domov už nikdy nevráti. Že vám sa to nemôže stať? Aj ja som si to hovorila. Pri prenájme skútru má zaujímala cena. Teraz by som však bola omnoho opatrnejšia a cena by bola posledná otázka ktorú by som položila.

Výber skútra

Vždy si skontroluj stav skútra ešte predtým, ako s ním začneš brázdiť balinézske cesty. Tieto skútre sa nezastavia, jazdia nepretržite preto môžu byť brzdy slabé, riadidlá „rozhegané“, sedadlo vysedené. Vyber si rozumne.

Škody pri nehode

Hoci odpoveď na otázku máte poistenie ti vo väčšine prípadov dá každý prenajímateľ rovnakú – no insurence. Vždy sa informuj o tom, čo v prípade poškodenia skútra. Kto bude musieť uhradiť škody a do akej výšky? Po dohode si to potvrď písomne.

Nehoda

Záleží od vážnosti nehody a škody, ktorú spôsobíte. Ako turista máte veľkú nevýhodu a celkom určite budete musieť za všetky spôsobené škody zaplatiť. Skúste to dohodou – pokiaľ to nie je úplne nevyhnutné NEVOLAJTE políciu – tá podrží domácich a vás môžu skasírovať dvojnásobne. Vždy sa dohodnite na výške odškodného a ako vždy skúste aj tu vyjednávať.

Prilba a oblečenie

Vždy si ju daj na hlavu a poriadne zapni. Je jedno či cestuješ kúsok za roh alebo 15 kilometrov ďalej. Vždy ju maj na hlave. Pri prenájme trvaj na tom, aby ti dali prilbu, ktorá ti bude sedieť čo najlepšie. Ak máš zlý pocit a prilba ti aj pri 5 kilometrovej rýchlosti na hlave plápolá – vymeň ju. Dlhé nohavice a dlhé tričko ti v prípade nehody zachránia kožu a to doslova. Ber si príklad od domácich, počas jazdy majú vždy dlhé oblečenie. Vedia prečo.

Však len jedno pivo

Zlý nápad, veľmi zlý nápad. Nikdy, nikdy nesadni na skúter ani po kvapke alkoholu. Pamätaj, premávka na Bali si vyžaduje tvoju 100% sústredenosť. 

GPS v mobile, kabelka na ramene

Povedzme si na rovinu, na Bali sa to hemží špekulantmi. Nikdy nevytŕčať mobil a nepozeraj si cestu počas jazdy ani ty ani spolujazdec. Je možné, že ti ten mobil z ruky vytrhnú a ty ho už nikdy neuvidíš. Rovnako ako kabelku cez rameno. Použi úložný priestor pod sedadlom a cestu si skús zapamätať alebo počas jazdy radšej pár krát zastaň a pozri sa na mobil. NIKDY SI MOBIL NEULOŽ POD VOLANT do úložného priestoru, ani sa nenazdáš a po prvej križovatke ho tam nemusíš mať.

Šoféruj bezpečne, v predstihu si pozri počasie, spomaľ do zákrut, dávaj si veľký pozor na piesok, diery, kamene a psov na ceste. A nezabudni – keď odbočuješ zatrúb, keď predbehuješ zatrúb, keď brzdíš zatrúb…

Prajem ti príjemne spoznávanie Bali bez NEHODY.