📍 Yangon

Mjanmarsko „poprehadzovalo“ moju dlhoročnú stabilnú top 5ku NAJ krajín a zasadlo si na striebornú priečku. Krajina plná vysmiatych tvári, nádherných pagod, romantických východov slnka, čerstvého jedla chytí za srdce každého.

V Mjanmarsku sme chceli zažiť z každého rožku trošku, preto sme sa rozhodli pre typickú dvojtýždňovú cestu. Začali sme 4 dňovou návštevou Yangonu.

1. deň:

Yangon je 7 milióna metropola, ktorej bol titul hlavného mesta odobratý v roku 2006, okrem iného sa tu nachádza jedna z najznámejších Pagod – Schwegadon Pagoda. Miestny tvrdia, že Shwedagon musí každý mjanmarčan aspoň raz za život navštívit.

Do mesta sme dorazili vo večerných hodinách, ubytovali sme sa v guest house SAT Yangon, ktorý bol vďaka polohe skvelou voľbou. Dnes sme stihli okúsiť Mjanmarsku kuchyňu v Oriana 24 Restaurant neďaleko nášho hotela. SAT hotel je na rohu ulíc Maha Bandula a Lanmadaw Street, kde všetky chodníky okupujú miestni predavači – čohokoľvek. Stačí len vyjsť z hotela a ste v centre diania, kde to žije dlho dlho do noci.

2. deň:

Na druhý deň sme sa rozhodli preskúmať centrum mesta. Aj napriek tomu, že  Yangon je najvačšie mesto Mjanmarska, centrum sa dá prejsť ľahko i pešo. Prešli sme sa k Sule Pagode, ktorá je jedna z mnohých v Mjanmarsku. Vstupné stojí 5000k (3€) ak máte na Yangon málo času, o nič neprídeš ak túto Pagodu zo svojho zoznamu vynecháte. Po návšteve pagody sme sa rušnými ulicami vybrali na Bogyoke Aung San Market, kde môžete nakúpiť poctivé ručne vyrobené produkty od miestnych. Yangon je skvelý tým, že všetko sa deje na ulici. Preto počas prechádzky uvidíte naozaj všetko. Deň sme ukončili v reštaurácii Rangoon Tea house. Po ceste na hotel sme neodolali a chuťové bunky potešili dezertom – sago worm. Chrumkavé na vrchu, krémové vo vnútri stačí zavrieť oči a predstaviť si Ferrero Rocher, vôbec to nepomože, ale skúsiť môžete.

3. deň:

Dnešný plán znel jasne, ideme zistiť, či sú chvály na Schwedagon Pagodu opodstatnene. Okrem stoviek diamantov a smaragdov uskrýva tato Pagoda vraj viac zlata, ako je v britských bankách. Vstupné do tejto Pagody je 10000K (6€). Pri vstupe máte možnosť využiť služby anglicky hovoriaceho sprievodcu za 18000K (11€) čo rozhodne odporúčam. Dozviete sa veľa zaujímavých informácii o tejto najznámejšej a pravom označovanej ako najkrajsej Pagode nielen v Mjanmarsku ale aj v celej Ázii.

Dnes sme chceli ešte spoznať širšie okolie Yangonu a okúsiť denný režim miestnych. Circle train je nato ako stvorený, žiaľ v čase našej návštevy bola trať opravovaná a tak sa O zmenilo na U. Obyčajne 3 hodinová cesta nám trvala len niečo vyše hodiny. Ani tento fakt nám tento jedinečný zážitok nepokazil a my sme sa ocitli v centre diania medzi domácimi, ktorí sú z prítomnosti turistov nadšený. Vo vlaku to žije, nebude to nudná jazda z bodu A do bodu B. Vlak by sa kľudne dal nazvať aj ako chodiaci supermarket, kde nakúpite ovocie, zeleninu a prekvapením nie je ani chodiaca reštaurácia. Žije to aj za oknami vlaku, ktorý sa podľa mojich odhadov nepohybuje rýchlejšie, ako 20 km rýchlosťou, preto máte dostatok času vidieť, ako ľudia žijú a trávia voľný čas mimo centra mesta. Pripíšte si vláčik na zoznam. Večeru odporúčam v Kafe in Town.

4. deň:

V tento deň sme si chceli odškrtnúť všetky zostávajúce „must-see“ pamiatky v meste. Na 4 hodiny sme si najali taxikára, ktorý nás povozil na všetky tie miesta. Začali sme v General Aunk San Parku, kde v diaľke uvidíte zlatom sa trblietajúcu Schwedagon Pagodu. Naše kroky potom viedli do Chauk Htat Lyi Pagody, ktorá v sebe ukrýva najväčšieho budhu, a to stojí za to vidieť. Inya Lake obľúbené miesto yangončanov počas víkendov. Htauk Kyant war memorial museum sme navštívili tak trošku omylom, keď sme nášmu taxikárovi na mape ukazovali rovnaké miesto v meste. Poznávací deň sme ukončili v National museum Yangon.

Ak máte na Yangon menej času odporúčam vám určite zájsť aspoň do Chauk Htat Lyi Pagody, a ak patríte k milovníkom múzeí v tom ich si prídete na svoje. Večeru sme odbavili na 19 tej ulici, nazývanej aj ako BBQ street, vyberte si akúkoľvek reštauráciu a s určitosťou budete odchádzať s plným bruchom a širokým úsmevom.