📍 Iceland 🗓️ 2-5.3.2023

Nasadnem do požičaného auta a po pár prejdených metrov vystupujem. Auto vydáva nepochopiteľný zvuk! Tak to nám ten výlet za polárnou žiarou začína skvele, hovorím si v duchu. Obšmietam sa okolo auta, hľadám, čo by mohlo spôsobovať ten zvláštny zvuk, kým medzitým počujem míňať pár ďalších rovnako znejúcich áut. Klince v pneumatikách! (a je po driftovaní)…

Ale misia polárna žiara, na začiatku.

Islandské spoznávanie začíname v hlavnom meste Reykjavik. Reykjavik je jedinečné a kultúrne bohaté mesto, ktoré ponúka mnoho zaujímavých skvostov pre návštevníkov. Dominantov mesta je betónový kostol s názvom Hallgrímskirkja, ktorý je naozaj vidieť z každého kúta mesta. Na svoje si prídu aj ateisti, v meste sa nachádza niekoľko kultúrnych pamiatok – koncertná hala Harpan, Sun Voyager,   prírodovedné múzeum Perlan, rôzne galérie ale i kaviarne a pekárne. Rozhodne je čo vidieť. Na samom cípe mesta sa nachádza Grótta Island lighthouse – keď vám nevadí zima, prechádzka k nemu stojí zato.

My sme však prišli za niečím, čo je krásnym prírodným javom, fascinujúcim pre svoje svetelné a farebné prejavy. Nie je úplne jednoduché ju vidieť; niekedy tam je a ani o tom neviete. Museli sme sa vydať z Reykjaviku trošku na sever, aby sa pred nami ukázalo neskutočné farebné predstavenie.

Polárna žiara vzniká, keď častice slnečného vetra narazia na magnetosféru Zeme. Tieto častice putujú pozdĺž magnetických línií k pólom, kde interagujú s atómami a molekulami v atmosfére a spôsobujú emisiu svetla, čím vytvárajú farebné svetelné lúče – polárnu žiaru. Jej viditeľnosť závisí od ročného obdobia a geografickej polohy. Najčastejšie sa pozoruje v zimných mesiacoch a na miestach s nízkym svetelným znečistením.

Ja som si polárnu žiaru z môjho nekonečného listu zážitkov odškrtla v Marci 2019.

Aj keď najvačšie lákadlo Islandu máme za sebou, je tu ešte čo to vidieť. Dnes smerujeme na juh. Prvá zastávka múzeum Viking World ktorého dominanta je loď Árskáld, my sme si ju mohli pozrieť len ako window „shoppers“ pretože dnes bolo múzeum zatvorené. Otvorené boli termálne kúpele Blue Lagoon a to až tak veľmi, že nás ta masa ľudí odradila viac, ako sto eurové vstupné.

A teraz tie vodopády – prvý padol Seljalandsfoss – nachádza sa na juhu Islandu, približne 120 kilometrov od Reykjavíku. Vodopád je približne 60 metrov vysoký a jeho voda padá z útesu na úrovní mora do malého jazera pod ním. Existuje chodník, ktorý vedie za vodopád, kde je podľa legiend stále ukrytý poklad. Ja som nič nenašla. Ďalší Skógafoss. A za mňa jedna nula pre ten druhý v poradí. Skógafoss sa dá pozrieť aj z výšky stačí si vyšľapať chodník, ktorý vedie až na samotný vrchol a tie výhľady stojá zato! Niet divu, že sa tu aj Justin Bieber inšpiroval a hlavnu úluhu v jednom z jeho klipov hrá práve tento vodopád.

Posledná dnešná zastávka čierna piesočnatá pláž Reynisfjara. Aj napriek tomu, že som pár pláži vo svojom živote už videla, táto bola bez pochýb ta najdivokejšia. Je známe, že Reynisfjara má veľmi nebezpečné prúdy a more je tu nevyspytateľné. Farba pláže je výsledkom lávy, ktorá sa ochladila a rozpadla na čierne drobné kamienky. Známe su tiež Basaltové stĺpy – zvláštne útvary ktoré vytvárajú nezabudnuteľnú kulisu pre fotografov a návštevníkov. Vyškriabať sa na ne dá ale zabrať.

Aj napriek bleskurýchlej návšteve sme si Island užili naplno a odškrtli všetko to, po čo sme tu prišli.

GoogleMapa so všetkými zaujímavosťami ktoré spomínam v članku.