📍 Passau 🗓 13.8.2016

Krásna príroda, malebné dedinky, historické mestá, vinohrady či marhuľové sady. To všetko sa dá vidieť na trase Passau – Viedeň zo sedadla vášho bicykla.

Viedeň – Passau

Po príjemnej 4 hodinovej ceste vlakom sme dorazili do krásneho mestečka Passau zvaného tiež mestom troch riek. Dunaj tu totiž obohacujú zo severu rieka Ilz a z juhu rieka Inn. Obloha nám od začiatku nepraje a hýri farbami, na ktoré sa dobre pozerá v teple obývačky s knihou v ruke. Nás to však neodradilo. Míňame úzke uličky, príjemné reštaurácie, historické budovy a veľa zelene.

Prvý cyklistický deň sa začína.

Na naše nešťastie sme z plánovaných 70 kilometrov mohli prejsť iba 30, keďže hneď za Passau nás chytil neutíchajúci dážď a do prvého kempu v dedinke Engelhartszell an der Donau sme sa dostali kompletne premočení. V kempe sme plní nadšenia našli sušičku, nadšenie opadlo, keď sa z našich veci stali o pár čísel menšie a z párov tenisiek sa stali 4 kusy.

Druhý deň sa môže začať.

Vysušení, nabití energiou a plní odhodlania dobehnúť to, čo sme včera zmeškali nasadáme na bicykle smer Linz. Cesta z Engelharszell nás hneď na úvod okúsila miernym, ale zato dlho trvajúcim kopcom. Kopec sme zvládli, a to, čo ide hore musí ísť aj dole, takže k miestu Schlogen, kde Dunaj mení svoj smer o 180 stupňov sme dorazili rýchlosťou blesku. Najkrajší výhľad na tento prírodný úkaz je z vyhliadky na kopci. Vedie tam turistický chodník na pol hodinu šlapania. Naša ďalšia zastávka bola v meste Linz, ktoré je tretie najväčšie v Rakúsku. Oddýchnuť si môžete na námestí s rozlohou 13200 m2, ktoré je bez pochýb jedno z najväčších v Európe. Náš druhý cyklistický deň sa končí v kempe v dedinke Au ad der Donau, kde po 120 kilometroch na bicykli súhlasím s cenou 20€ na noc na osobu. Hurá posteľ.

Tretí deň je vraj kritický.

Po vyše 200 kilometroch na bicykli, keď Vás bolí celý človek súhlasíme, je kriticky, ale stále to stojí za to. Hlavne predstava, že len pár kilometrov nás delí od mesta Melk, ktoré je vstupnou bránou do medzinárodne známej vínnej oblasti Wachau. Tá je dokonca súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ešte pred Melk prestávka v mestečku Ybbs, ktorú využívame na doplnenie energie v miestnej reštaurácii. Dlhšiu vyše hodinovú zastávku máme v spomínanom Melk, kde neveríme vlastným očiam nad krásou Kláštora Melk. Barokový kláštor bol postavený už v 11. storočí, ale terajšiu podobu získal na začiatku 18. storočia. Budova kláštora je dlhá 320 metrov. Kláštor v sebe ukrýva majstrovské diela ako napr. Mramorovú sálu alebo knižnicu s farebnými stropnými freskami, v ktorej sa nachádza cez 80 000 kníh. Po príjemnej kultúrnej prestávke, sadáme na bicykel, zdolávame ďalší kopec a smerujeme ďalej, cieľ je nájsť si ubytovanie. To po menších ťažkostiach spôsobeným štátnym sviatkom v Rakúsku, kde vážne, ale vážne nik nepracuje, nachádzame u staršej pani v dedinke Aggsbach Marka, v dome Anna house.

Štvrtý deň – pred nami vyše 120 km na bicykli. Aggsbach Markt – Viedeň. 

Najkrajší úsek cesty, ktorý vedie cez starobylé rakúske mestečká a cez malebné údolie Wachau. Bicyklujeme cez dedinky Spitz, St. Michael až do Durnestein, ktoré je známe zrúcaninou hradu Kuenrigerburg, kde bol uväznený kráľ Richard Levie srdce. Tu treba rátať so zvýšeným počtom turistov, a ak nepatrite k milovníkom miest, kde sú široké lakte nevyhnutnosťou, sadnite na bicykel a o pár kilometrov ste v mestečku Krems. To patrí k najstarším mestám v Rakúsku a jeho centrum k tým najkrajším. Bleskovo si obehneme mesto a už sedíme na bicykloch smer Tulln. Ten preletíme veľmi rýchlo v snahe vyhnúť sa blížiacej sa búrke. Do Viedne je 40 km a my aj napriek prvotným plánom ostať v Tulln noc, šľapeme ďalej. Človek by neveril, ale so zvyšujúcim sa počtom kilometrov sa zvyšuje aj chuť bicyklovať, čo sa na začiatku zdalo strašne veľa teraz sa zdá, ako nič. Preto tých posledných 40 km zdolávame ako Sagan svoju prvú etapu na tour de France. Prvú značku Viedeň fotíme z každej strany minimálne tri krát a stále neveríme, že sme to „dali“ 353 kilometrov za nami. No ešte nie sme na konci, čaká nás opäť bludisko Viedeň, kde tento krát nenechávame nič na náhodu a z vrecka vyťahujeme GPS. Bezpečne a bez stresov nás zavedie až pred vchod stanice Hauptbanhof, odkiaľ s najširším úsmevom na tvári každého z nás sadáme na vlak smer Bratislava.

Zvládli sme celých 363 km.