Už som nejaký ten piatok slovenská Pražáčka z Nehvizd, ale až tento víkend sa mi podarilo dostať sa na Český Gerlach, inak známy ako Sněžka 🙂

Sněžka je najvyšší vrchol Českej republiky a nachádza sa v Krkonošskom pohorí. Dosahuje výšky 1 603 metrov nad morom. Hoci tieto metre neznnejú strašidelné, rozhodli sme sa pre dvojdňovú túru s prespaním na Lučnej búde. Pochopiteľne dôvod bol ten, aby sme si krkonoše užili.

Auto sme nechali prespať za 500 korún v Peci pod Sněžkou a a my sa do batôžka balíme za dobrodružstvom.

Kopec na prvú chatu – Výrovku mi dal zabrať, nebudem klamať, nebola to ani pre mňa ako rodenú tatranku (haha) prechádza ružovou záhradou. Po hodine a pól driny si dávame trošku so sklamaním prvú Plzničku a aby bola iná volíme rezané.

Po zaslúženej odmene sa vyberáme smer Lúčna búda, a keďže človek v horách nikdy nevie, na chatu sa dostávame do nitky premočený aj nepriek tomu, že iPhone hlásil slnečno.

Na Lúčnu Búdu sme sa dostali pár minut pred check-inom čo sme ihneď využili na prvé otestovanie miestneho miestného piva – Paroháč. 

Aj napriek obrovskej kapacite je táto chata takmer beznádejné vypredaná na niekoľko víkendov do predu, takže nám neostávalo nič iné, len si zabookovať „Spací vak“ – za 9 stovák si koberec v miestnosti na noc pošérujete s ďalšími návštevníkmi hôr. 

Po ubytovaní rýchlo zahrievame naše premrznuté telá v saune, ktorá je pre ubytovaných hostí zdarma na jednu hodinu. Po tejto relaxácii plne využívame ďalších výhod ubytovania – 20-percentnú zľavu v reštaurácii, kde by bolo hriechom neochutnať miestne lahôdky, ako je obrovský domáci rožok, pstruh, ktorý pestujú priamo na chate, a samozrejme miestne pivo Paroháč.

Po výdatných raňajkách sa pripravujeme na dnešný cieľ – výstup na Snežku. Celková trasa síce nebola náročná, našu kondičku otestovalo prudké stúpanie. Po cca hodine zdolávame najvyšší vrchol Českej republiky. Neboli by to češi keby na samotnom vrchole nestáli 3 chaty kde sa dá samozrejme kúpiť pivo. My sme mu tentokrát odolali a po pár pózovačkach sa vydávame dať naším kolenám na frak. Nie nadarmo sa hovorí, že dole to idete ťažšie ako hore.