📍 Kauai 🗓 6.4.2022

Veľa krát som počula, že Kauai je NAJkrajší ostrov Hawaiia. Keď som začala plánovať jeho návštevu zistila som, že je jednoznačne aj NAJdrahší. Ani to ma neodradilo a začala som pátrať po možnosti vidieť ho tak, aby to neotriaslo mojou peňaženkou.

Naše prvé kroky z lietadla viedli na letiskové parkovisko, kde nás čakal mladý hawaiský pár s kľúčami od ich auta, ktoré nám po dobu nášho pobytu požičali. Cena 400$ bola v porovnaní so všade propagovanou aplikáciou Turo o polovicu lacnejšia nehovoriac o oficiálnych autopožičovňach. Stačilo si vymeniť par správ cez Facebook a deal bol na svete. Pri predavani auta nám nevadil ani fakt, že si neoverili ani to, či vlastníme vodičak. Na otázku, čo ak sa s autom niečo stane, s úsmevom odpovedali just call us. Tak OK, dobrodružstvo začína.

Štartujeme Toyotu Corollu a po krátkom prejazde parkujeme vo Walmarte, kde nás čaká nákup campingových vecí. 120$ a máme jednoduchý jednoizbák v kufri auta so všetkým možným vybavením. Nájsť campy na Kuai nebolo zložité, zložité bolo zakúpiť si permit, ktorý by nás oprávňoval campovať. Webové stránky štátnych campov boli naposledy aktualizovane v 90-tych rokoch. Cena 3$ na noc za to hľadanie stojí. A ten výhľad! Ani najdrahšia izba v Hiltone (cca 840$ na noc pre dve osoby) taký nemá. Prvú noc trávime v Anahola beach campe.

Prvý výlet sme naplánovali na sever ostrova. Kauai známi ako ostrov záhrad (a kohútov) by bola veľká škoda neobjavovať pešo a tam, kde sa autá nedostanú. Volíme túru po Nāpali coaste. Nielen korona ale aj bezohľadní turisti zapríčinili to, že výlet na Nāpali coast musíte naplánovať mesiace pred príchodom a to preto, pretože úzke cesty a minimálne parkovanie na severe Kauai obrovský príliv turistov neuniesli. To sme my samozrejme nenaplánovali, a tak na poslednú chvíľu riešime permit, ktorý nám dovolí vstup do parku. Po pár naťahovačkách so štátnymi zamestnancami parku sedíme v autobuse, ktorý nás za 35$ odvezie na miesto odkiaľ môžeme cupitať na vraj najkrajší treak na Svete. Začíname na Ke‘e pláži odkiaľ sa miestami zablatenou, miestami strmou cestou po hodine a pol dostávame na Hanakapai plaz. Na osviežujúci skok do mora si musíme počkať, Hanakapai pláž patrí k nebezpečným s nepredvídateľným vlnami. Cesta späť s vidinou osviezenia v mori zbehla ako nič. 

Po ceste do campu zastavujeme na pláži menom Tunnels beach, na ktorej Bethany Hamilton (znama z filmu Soul Surfer) prišla v roku 1993 o ruku pri útoku žraloka.   

Napali coast nesklamal.