📍 Mníchov 🗓 4.10.2014

Mnohí z Vás si určite raz položili otázku, “prečo je oktoberfest v septembri?” Odpoveď je jednoduchá, pretože v októbri je väčšia zima.

Wiesn – ako túto udalosť nazývajú miestni, navštívy každoročne vyše 6 miliónov ľudí, ktorí vypijú úctihodných cca 6,5 miliónov litrov piva. Nikomu nevadí ani fakt, že krígel piva stojí od 10eur vyšie. Asi preto sa viacerí návštevníci snažia uchmatnúť si litrový krígel ako suvenír. Ale ten najkrajší „legálne“ získaný suvenír v podobe nezabudnuteľného zážitku si môžeš z Mníchova doniesť aj ty. Ten môj si v hlave nosím už dva roky a ak ťa zaujíma ako sa dá taký Oktoberfest zvládnuť za desať hodín, čítaj ďalej.

13:00 Mníchov (4.10.2014)

Vystupujeme z autobusu, kde nám ešte predtým náš sprievodca povedal nelichotivú správu, že vzhľadom nato, že tento deň je predposledný deň oktoberfestu do stanov ktorých je mimochodom 14 a jeden pohltí vyše 7-8 tisíc návštevníkov naraz, sa celkom URČITE NEDOSTANETE… čoooo?

Po tejto neoptimistickej správe nám poradil reštauráciu za sochou Bavárie -Birgarten im Bavariapark ktorá nepraská vo švíkoch a na pivo ktoré, je tam aj podstatne lacnejšie ako to v hlavných stanoch, si počkáte len cca 15minút. 15minút na jedno pivo?

Nenechali sme sa odradiť a naše prvé kroky viedli k prvému stanu ktorý bol po ceste. Pri hlavnom vchode nám bez ľútosti 130kilový vyhadzovač oznámil, že dnu nás bez rezervácie nepustí. V poriadku, skúsime ďalší.

Pri ďalšom stojíme v rade. Po 15 minutách zisťujeme, že sa vôbec, ale vôbec nehýbe. Nevadí plán B. Pozrieme si areál, dáme si aspoň mega praclík a skúsime sa pozrieť do reštaurácie ktorú nám odporučil sprievodca.

Dostať sa z jedného konca na druhý, dá zabrať. V dave je počuť rôzne svetové jazyky, zo stanov sa ozýva spev podgurážených milovníkov piva, z neďalekých kolotočov vreskot detí, a všade naokolo je počuť smiech. Dobrá nálada by sa tu dala krájať.

Reštauráccia Birgarten im Bavariapark je obrovská, ale aj napriek tomu nájsť prázdny stôl je nemožné. Prisadli sme si na lavicu, kde sa na nás škeria veľmi sympatickí v krojoch odetí nemeckí mládenci. Pre jazykovú bariéru toho veľa nenarozprávame. škoda

Tak ako náš sprievodca predpovedal, k pivu sa tu dostávame relatívne rýchlo. Obsluhuje nás čašník, ktorý v jednej ruke nesie 4 krígľe piva a k stolu doslova šprintuje. klobúk dole…

15:00 Birgarten im Bavariapark

Konečne ochutnávame pravé Bavorské pivo, a keďže ja nie som žiaden odborník, môžem len stroho konštatovať, že je výborne a hlavne je ho VEĽA. A to je podstatné. S posledným dúškom piva, jazyková bariéra odpadá a my sa s našimi novými nemeckými kamarátmi delíme o všetky možne zážitky zo života. aj nemožné

Náš prvotný plán dať si tu len jedno pivo sme zmiatli zo stola hneď potom, čo si k nám prisadli ďalší pivoví fajnšmekri. Zábava v plnom prúde a my čuduj sa svete, plynulo rozprávame aj nemecky. ich liebe dich oktoberfest

17:30 asi

Reštauráciu “za sochou Bavárie” opúšťame plné odhodlania, že teraz sa už určite do stanu kde to žije ešte viac ako v areáli, dostaneme.

Pri prvom stane nás už tradične neoblomne poslal kade ľahšie vyhadzovač ktorý mal podgurážených návštevníkov po 14tich dňoch očividne plné zuby. Nezabrali ani ženské zbrane

S malou dušičkou ho prosíme o radu, ako by sa asi dalo do stanu dostať. Odpovedal stroho a podráždene ich weiß nicht. ok Len ma utvrdil vtom, čo som si celé roky o Nemcoch myslela. My sa však nevzdávame, vyberáme si ďalší stan, kde nieje ani rada a vyhadzovač vyzerá trošičku mierumilovnejšie.

Nahodím americký úsmev a vykročim k nemu. Prosím ho pekne, či by nás nemohol pustiť dovnútra? Nein PREČO? vollNaše šance klesajú, jednoducho sme si na oktoberfest vybrali nevhodný dátum. Rozhodli sme sa, keď už nič, aspoň ochutnať nemeckú klobásku. mňam Pri stánku ktorý bol páskou oddelený od vstupnej záhrady do stanu, vidíme chalana a neváhame sa ho opýtať, ako sa dostal dovnútra, was? Oóó myslíte do stanu? Veď to je jednoduché! Rukou nadvihol pásku, ktorá oddeľovala nešťastníkov v areáli od šťastlivcov v stane a očami mi rýchlo, kým sa neúprosný vyhadzovač nepozeral naznačil, aby som podliezla. Svoju šancu sme využili a rýchlosťou blesku sa stratili v dave aby nás vyhadzovač nevidel. veľké dankeschön nášmu „hrdinovy“ ktorému sme sa nestihli ani poďakovať

18:40 odhadom Jeden z hlavných stanov

Sme tu! Sme vo vstupnej záhradke do hlavného stanu! Aké jednoduché. Dostať sa do stanu bola maličkosť, vystali sme si menšiu radu a keď naše nohy vkročili dnu, ústa neprestávali pišťať. Tá atmosféra nás už od začiatku pohltila na 100 percent a my sme nestíhali cvakať fotoaparátom, točiť videá hmkať si nemecké evergreeny a pregĺgať litre piva. Moment, ktorý keď nezažiješ, neuveríš.

Stan praskal vo švíkoch, všetci postávali na laviciach, spievali nemecké pesničky a popritom popíjali zlatistý mok. Pridávame sa k skupinke mladých Nemcov z Mníchova ktorí sa s nami neváhali podeliť o dva miesta pri ich už preplnenom stole. Môj názor na Nemcov sa opäť zmenil.Ich liebe dich alle Klebetíme ako starí známi anglicko-nemeckou hablaninou so slovenským prízvukom, štrngáme so slovami na zdrovje, spievame ako superstáristi na pódiu…

11.00 ráno Bratislava 

Zobúdzam sa vo svojej posteli a s rozlepenými očami hľadám pohár vody. Veľký, pohár vody, paralen a vyprošťovák. Ich hasse Bier, Ich trinke keinen alkohol nicht mehr !!!