📍BELFORT>LE MARKSTEIN FELLERING 📆 22.7.2023

Ešte pred mesiacom mi mená ako Pogačar a Vingegaard nič nehovorili. Všetko to zmenil „Netflix and chill“ a dokument o Tour de France, ktorý nám obohatil pár večerov v čase, keď už vyššie uvedené mená cyklistov trpeli na prvých etapách tohto ikonického Le Tour.

Vyzerá to ako zážitok, ktorý by som si nemala nechať ujsť! Začala som googliť, hľadať, pýtať sa, a na toto som prišla:

– Ideálna je horská etapa, je šanca, že cyklistov uvidíme o 3,5 sekundy dlhšie ako na rovinke,

– Ideálne je byť na trati deň predtým,

– Nezaškodí si pozrieť trasu predom a nájsť si vhodné miesto na ehm štvorsekundovku.

Je rozhodnuté, jediný voľný víkend nám vyšiel na horskú etapu a čo je neuveriteľné, tá sa nachádza relatívne blízko (7 hodín cesty z Prahy).

Po veľmi dôkladnej analýze 20-tej predposlednej etapy Tour de France, ktorá začína v mestečku Belfort a končí v Le Markstein Fellering, si vyberáme svoje zázemie na zákrute pri reštaurácii Le Panoramic blízko mesta Sondernach.


 

Samotný príchod na ono miesto viedol po ceste, kde na druhý deň mali šliapať do pedálov cyklisti. Dnes patrilo toto miesto podguráženým neúnavným fanúšikom, ktorí lemovali cestu až na vrchol a svoje skandovanie si vyskúšali aj na nás. Bol to veľmi zaujímavý príchod na vrchol hlavne keď hodinky ukazovali neskoré ranné hodiny. Oleolee.

Kempovali sme v aute, čo sa v Austrálii naučiš, vo Francúzsku akoby si našiel.

Na druhý deň to všetko vypuklo. Vstávame do krásneho rána, stvoreného pre cyklistiku, a okolo nás sa mihajú ľudia v žltých, bielo-červených a zelených dresoch.

Začína sa 20-tá etala Le Tour de France.

Pár hodín predtým, než sa na ceste objavia profesionáli v elasťáčkach, patrí celá trasa fanúšikom – cyklistom, peším, deťom, dôchodcom… Predstav si, že si niečo, čo dá zabrať aj profesionálom, môžeš bezplatne vyskúšať. A nie len to, na samom vrchole etapy ťa čaká bravúrny potlesk fanúšikov. Ten tešil hlavne deti, a som si istá, že plagáty v detských izbách sa po tomto zážitku menili z Taylor Swift na Pogačara. Neskutočná atmosféra, mám pocit, že sme sa ocitli v inom svete…

Bolo ťažké nevšimnúť si, že ľudia sú tú milší, žiadne tvrdé lakte, keď ste sa snažili nájsť svoje ideálne miestečko na vrchole etapy. Všetko s úsmevom, skvelou náladou a neustále trvajúcim potleskom všetkých na kopci. Tour de France totiž nie je len o pársekundovom prejazde cyklistov, je o tej atmosfére predtým, potom a počas celej tour.

Som nesmierne vďačná, že som toto mohla zažiť a že mi táto chvíľa na tour zmenila ten horko-trpký názor na cyklistiku, ktorý mi v 2012 dokefral Lance Armstrong. Môj horko-trpký názor mám už len naňho, cyklistika je krásny šport s tými najlepšími fanúšikmi na svete. Ak neveríš, tak uveríš, keď zažiješ na vlastnej koži LE TOUR… (ako fanúšik, samozrejme).