­čôŹ Uluru ­čŚô 25.1.2022

Na svete je nieko─żko miest, ktor├ę mi prir├ístli k srdcu okam┼żite po vyst├║pen├ş z lietadla, auta, vlaku alebo autobusu. Uluru je jedn├Żm z t├Żchto miest, ktor├ę mi vy─Źarili ┼íirok├Ż ├║smev na tv├íri e┼íte predt├Żm, ako som vyst├║pila z lietadla. Rozhodnutie letie┼ą priamo na Uluru namiesto Alice Springs sa uk├ízalo ako spr├ívne. Z lietadla sme mali mo┼żnos┼ą vidie┼ą Uluru v celej jeho kr├íse, a ja som sa nevedela do─Źka┼ą, kedy budem bli┼ż┼íie pri tejto magick├ę skale.

V po┼żi─Źovni na letisku n├ím odovzdali k─ż├║─Źe od Toyoty Prado a po p├ír in┼ítrukci├ích od pracovn├ş─Źky po┼żi─Źovne sme sa vydali na na┼íe ─Ćal┼íie dobrodru┼żstvo.

Uluru m├í poves┼ą, ┼że m├┤┼że negat├şvne zasiahnu┼ą do v├í┼ího rozpo─Źtu, preto sme sa rozhodli pre ve─żmi cenovo efekt├şvne ubytovanie a obe noci, ktor├ę n├ís ─Źakaj├║, str├ívime v aute. Pri teplot├ích dosahuj├║cich a┼ż 40 stup┼łov sme toto rozhodnutie nieko─żkokr├ít ─żutovali. Ka┼żdop├ídne, tieto vysok├ę teploty maj├║ aj svoje v├Żhody, preto┼że v janu├íri nie je turistick├í sez├│na, tak┼że m├íme Uluru takmer pre seba.

Objavovanie sme za─Źali ihne─Ć, a zimomriavky striedali slzy dojatia v na┼íich o─Źiach. Toto miesto m├í magick├║ atmosf├ęru, a to e┼íte predt├Żm, ako za─Źal z├ípad slnka.

Najv├Ą─Ź┼í├şm prekvapen├şm pre m┼ła bolo zistenie, ┼że Uluru nie je len jednotn├í skala, ale m├í svoje charakteristick├ę ─Źasti. V├┤bec by som ne─Źakala, ┼że v jednej z nich n├íjdeme jazierko s vodou, ktor├í stek├í z cel├ęho Uluru.

Na druh├Ż de┼ł sme sa vydali na vrtu─żn├şkov├Ż let, aby sme mohli obdivova┼ą ─Źerven├║ krajinu z vt├í─Źej perspekt├şvy.

N├í┼í v├Żlet na Uluru sme ukon─Źili n├ív┼ítevou atrakcie „Field of Lights,“ a ja som si naivne myslela, ┼że ten pocit „vau“ po tak intenz├şvnom z├í┼żitku na samotnom Uluru neza┼żijem znovu.

„Field of Lights“ je ocenen├í sveteln├í v├Żstava, ktor├í bola otvoren├í v roku 2016 p├┤vodne len na p├ír mesiacov, ale kv├┤li ve─żk├ęmu ├║spechu je tam st├íle. Jedn├í sa o jedine─Źn├Ż festival svetiel, ktor├Ż bol vytvoren├Ż Bruceom Munrom. Vaaaaaau…

Ak by bolo jedno jedin├ę miesto v Austr├ílii, ktor├ę by ste mali vidie┼ą, tak je to pr├íve ULURU.