📍 Shangai

Stať sa celebritou v akomkoľvek meste v Číne nie je vôbec náročné. Byť celebritou, ale náročné je, mám to odskúšané.

Veľkosť našej hviezdy rástla, keď klesal počet obyvateľov v meste, kde sme sa nachádzali. Našou zastávkou pri objavovaní Šanghaja bolo aj Expo konajúce sa presne v čase, kedy sme sa tam nachádzali aj my. Prezentáciu 190 krajín na jednom mieste si Číňania nenechali ujsť, hovoria o tom aj finálne čísla návštevnosti. Expo v Šanghaji počas celého trvania navštívilo 73 miliónov návštevníkov prevažne z Číny a my dve – blondína a modrooká.

Zatiaľ, čo sme my fotili krásne pavilóny krajín, Číňania fotili nás. Zo začiatku to bola zábava, našlo sa pár odvážlivcov, ktorí si k fotografii pýtali aj náš autogram. Veľakrát sme miesto objavovania stáli a pózovali do rodinného albumu. Ktovie koľko rodín má môj portrét zvečnený v obývačke na stene?

S pribúdajúcou hodinou v Expo aréne rástol aj počet návštevníkov a klesala ich slušnosť. Často krát sme mali zrkadlovku pri nose a nepomohli ani prosby o trošku priestoru, zábava skončila potom, keď som len tak tak dobehla na toaletu, pretože som po ceste rozdávala cerila zuby do foťákov, mobilov a asi aj kalkulačiek.

Koniec, ak budú chcieť fotografiu budú si musieť zaplatiť! Na tabuľku som si napísala cenu, za ktorú som ochotná pózovať a počet záujemcov rapídne klesol k nule.

Mysleli sme si, že týmto sa naša situácia vyriešila, netrvalo to však dlho. V rade do pavilónu sa do mojich očí zadívala staršia pani tak, že sa mi stalo povestné „z oči“. Ja som mala šťastie Veronika prišla o pár svojich blond vlasov potom, čo si tá pani potrebovala overiť či nemá náhodou parochňu. Po tejto skúsenosti sme Expo objavovanie skrátili a vrátili sa do hotela, kde naša hviezda aspoň na chvíľu zhasla.