📍 Bali 🗓 26.4.2010

Bali, nádherný ostrov v Indonézii, nás zaujal natoľko, že sme sa rozhodli prenajať si auto a prejsť si ho krížom krážom same. Bol to nezabudnuteľný zážitok pre nás a naše uši.

Po povinnej kontrole na letisku sme zamierili k dvom usmievajúcim sa chalanom, ktorí držali nápis s našimi menami. Nestihli sme sa ani predstaviť a už sa nám v rukách ligotali kľúče od nášho indonézskeho ferrari, či máme vodičák ich nezaujímalo, skontrolovali si číslo kreditky a stratili sa v dave. Fantastické vravíme si, aspoň sa do vopred zabookovaného hotela v centre mesta dostaneme ešte pred zotmením.

 • 15:06 Naša “krabica” naložená, dovolenká sa môže začať…
 • 15:08 Prvý kruhový objazd. Prešli sme si ho 3 krát dookola za čo sme si vypočuli asi 5 variánt klaksónov od rôznych šoférov, no informačné tabule sme hľadali márne. Nevadí skúsime rovno zarovno s davom.
 • 15:10  Len tak tak sa vyhýbame prvej kolízii so skútrom, ktorý si to BEZ SMEROVIEK nasmeroval presne pred nás. Zistili sme, že brzdy našej krabice fungujú, a jeho trúba tiež…Pheeew
 • 15:50 Už 20 minút v zápche, nevadí čas zaháňame fotením všetkého naokolo, je čo fotiť.
 • 16:00 Skoro hodinu na ceste, mesto v nedohľadne, informačné tabuľe tiež, hmm nevadí
 • 16:30 Ideme správne?
 • 17:00 Pozriem sa naokolo a v dave áut a ľudí zbadám štyri vyplašené oči, Bieli! Turisti! Na palubnej doske maju snáď stovky máp, sme zachránené vravíme si, budeme ich nasledovať, snaď idú tam, kde aj my.
 • 17:15 Jaydíme v tesnom závese za Jeepom, ktorého posádka sú určite turisti.
 • 17:45 Prvá tabuľa, DENPASAR 10km, rovno…Naše Jeep GPS sme síce stratili no tabuľa hovorila jasne, treba ísť rovno…
 • 18:30 Druhá kolízia, štastne sa jej vyhýbame a aj napriek tomu si vypočujeme od šoféra klaksón…prečo?
 • 19:30 rovno, trúba, doľava, trúba rovno,trúba doprava, trúba, kruhový, trúba, krava, trúba, skúter, trúba, doprava, trúba, rovno, trúba… Hotel v nedohľadne, pocit že sa možno z tohto bludiska raz vysomárime tiež…
 • 19:45 Nastal čas na plán B.
 • 19:50 Vystupujem z auta a zamierim si to k prvému autu stojacému vedľa cesty. S malou dušičkou mu ukazujem papier s adresou nášho hotela dúfajúc že nám pomôže. Za 5 dolárov nám prisľubil že pôjde pred nami a mi ho jednoducho budeme nasledovať. Platí.
 • 19:55 rovno, trúba, doľava, trúba, rovno, trúba, doprava, trúba, kruhovy, trúba, krava, trúba, skúter, trúba, doprava, trúba, rovno, trúbu, Hotel náš hotel! Vyskakujeme z auta nášmu zachráncovi strkáme do ruky ďaľšiu 5ku ako sprepitné, ten neverí vlatným očiam, za odmenu nám vyniesol ruksaky až do izby a poprial krásnu dovolenku. Pheew
 • 20:00 Stále neverím, my sme to dokázali, sedíme v našej hotelovej izbe, so zaľahnutými ušami…15km 5 hodín, Aj Schumacher by nám našu rýchlosť závidel.

Naša oslava sa ale musí presunúť na neskôr, zmorené z dnešného výkonu zaspávame. Na druhý deň sme nenechali nič na náhodu, zamierili sme si to rovno do “trafiky” a kúpili mapu. Pri pohľade na tú mapu som si vôbec nevedela predstaviť, ako sa podľa nej máme orientovať. Čiara cez čiaru bez akýchkoľvek vysvetliviek. Pripomínalo to obrázok nakreslený 4 ročným dieťaťom.

Po vymotaní sa z Denpasaru sme zistili, že to až také zlé nebude, kruhové objazdy vystriedala obyčajna úzka cestička a po zápchach ani náznak. Toto je pravé Bali, jednoduché a nekomplikované. Aj napriek tomu, že sme tých áut míňali menej a menej ŽIADNE si nenechalo újsť príležitosť zatrúbiť, pár krát sme vystúpili z auta skontrolovali si všetko naokolo no nič sme nenašli. Fakt divné. No nechceli sme si kaziť dovolenku, rozmýšlaním aký asi majú s nami problém.

Po celom dni v aute sme záhadu trúbenia aj s pomocou miestnych vyriešili.

Cestovanie na Bali je vlastne jednoduché. Vodiči totiž ako smerovku používajú klaksón, je jedno, či bočia doprava alebo doľava, stačí zatrúbiť a máš si domyslieť. To isté platí pri predbiehaní, tiež ako výstraha keď cez cestu prechádza krava, ak chceš pozdraviť kamaráta stačí zatrúbiť, chceš poďakovať? Zatrúb. Chceš aby ten pre tebou zrýchlil? Stačí zatrúbiť.

Ďalšie dni na cestách bola škola hrou, stačilo trúbiť, vynechať smerovky a hneď sme boli za normálne a Bali si užili plnými dúškami.